Як часто проходити профілактичні огляди у сімейного лікаря?

До списку послуг твого сімейного лікаря або лікарки входить контроль груп ризику семи захворювань – цукрового діабету, ВІЛу, туберкульозу, гіпертонії та інших серцево-судинних хвороб, раку молочної та передміхурової залоз, колоректального раку.

Чому саме ці хвороби?

Що об’єднує цукровий діабет, ВІЛ, туберкульоз, гіпертонію та інші серцево-судинні хвороби, рак молочної та передміхурової залоз, колоректальний рак? Передусім те, що усі вони поширені значно більше ніж би хотілося і ніж нам здається. Наприклад, не виявленим залишається кожен п’ятий випадок туберкульозу і кожен третій – ВІЛу, а підвищений тиск, який з часом може стати причиною інсульту чи інфаркту, є у кожного третього українця і лише половина з них знає про свою хворобу та контролює її.

Найчастіше ці хвороби на перших етапах перебігають безсимптомно, а ті симпоми, що проявляються, часто “списують” на втому, брак сну, вік чи інші хвороби. Тому до лікаря звертаються на тих стадіях, коли організму завдано непоправної шкоди і лікування вже не таке ефективне. Наприклад, 95% жінок з раком грудної залози, який виявили на I стадії, повністю одужують. Але за статистикою кожний четвертий виявлений випадок – це ІІІ-ІV стадія. Так само і зі здоров’ям чоловіків: у 21% випадків рак простати виявляють вже на метастатичних стадіях.

Кому і як часто треба проходити профілактичні огляди?

Ймовірність гіпертонії і серцево-судинних хвороб треба ретельно контролювати жінкам після 50 років і чоловікам після 40. Сімейний лікар виміряє тиск, індекс маси тіла, окружність талії і направить здати аналіз на холестерин, оцінить загальний серцево-судинний ризик за шкалою SCORE. Такий огляд треба проходити кожних 2 роки, а якщо є фактори ризику (високий тиск, куріння, надлишкова вага, цукровий діабет, “сердечники” в родині, зловживання алкоголем), то щороку.

Профілактичний огляд на цукровий діабет проходять щороку після 45 років і всі, незалежно від віку, хто має фактори ризику. Фактори ризику – це надлишкова маса тіла,  якщо в когось в сім’ї була така хвороба або в тебе – гестаційний діабет (підвищеній рівень під час вагітності), зловживання алкоголем. Сімейний лікар або лікарка оцінить загальний серцево-судинній ризик за шкалою SCORE, виміряє індекс маси тіла і окружніть талії, направить на аналізи – вимірювання цукру крові натще і загальний холестерин.

Проходити огляд щодо ВІЛу мають щороку всі з 14 років. В групі підвищеного ризику люди, в яких був незахищений секс з людьми, які живуть з ВІЛ або споживають ін’єкційні наркотики, якщо вживались ін’єкційні наркотики або були гомосексуальні контакти. Але треба розуміти, що ми не завжди знаємо все про наших партнерів, а вони – про своїх, тому регулярно перевірятись мають усі дорослі. Метод оцінки – швидкий тест на ВІЛ.

Огляд на туберкульоз теж треба проходити регулярно, бо ця хвороба, на жаль, досі дуже поширена. Тисячі українців різного віку, статі і соціального статусу хворіють туберкульозом і не знають про це. Щороку реєструють понад 25 тисяч нових випадків і рецидивів, а не виявленим залишається кожен 5-й випадок. Тож якщо кашляєш понад 2 тижні – швидко записуйся на прийом. Твій сімейний лікар чи лікарка проведе опитування, і у разі наявності факторів ризику направить на аналізи. Як часто проходити подальші огляди теж розкаже твій сімейний лікар або лікарка.

Для контролю раку грудної залози сімейний лікар або лікарка направить на мамографію. Це обстеження що два роки мають проходити жінки 50–69 років, а якщо є фактори ризику, то з 40 років. Ти в групі ризику, якщо підтверджена мутація BRCA-1 або BRCA-2, у когось з близьких родичів був рак грудної залози, народила першу дитину після 30 або менопауза настала після 55, була тривала гормонозамісна терапія менопаузи чи ожиріння після, вживаєш алкоголь або куриш тютюн.

Чоловікам з 40 років треба перевірятись щодо раку передміхурової залози. Сімейний лікар розкаже про цей вид раку і твій ризик, за потреби направить на тест на простат-специфічний антиген (ПСА) та/або до урололга.

Протестуватися на колоректальний рак треба усім людям 50-75 років. Обстеження треба проходити що два роки, а при факторах ризику (цей вид раку або поліпоз в сім’ї, запальні хвороби кишківника або аденоматозні поліпи) – щороку.

Розплануй зі своїм сімейним лікарем графік оглядів, не пропускай їх і живи спокійно з відчуттям, що ти здоровий/-а і все під контролем.

Джерело: Твій сімейний лікар