Якщо лікар не влаштовує: як і де шукати нового?

Ти вільно можеш вибирати свого сімейного лікаря, незалежно від твого місця проживання чи реєстрації. Якщо з якихось причин ти не можеш продовжувати працювати з вибраним лікарем або лікаркою, маєш право обрати іншого. Даємо відповіді на поширені питання про вибір і зміну лікаря.

Як розірвати декларацію з сімейним лікарем? 

Якщо хочеш обрати іншого сімейного лікаря або лікарку, розривати декларацію з попереднім не треба. Просто підпиши декларацію з новим. Твоя попередня декларація анулюється в системі автоматично.

Ти також маєш право просто розірвати декларацію, не підписуючи нову (Наказ МОЗ України №503, розділ 2 пункт 6). Для цього треба подати заяву у вільній формі у твій медичний заклад. Навіть без декларації з сімейником тобі нададуть екстрену допомогу, якщо буде така потреба. У всіх інших випадках потрібна декларація. Також на підставі декларації  з сімейником ти можеш безоплатно консультуватися з вузькопрофільними фахівцями, проходити обстеження в поліклініках, отримувати послуги в лікарнях тощо.

Чи треба приходити на прийом, щоб розірвати декларацію?

Ні. Якщо ти підписуєш декларацію з новим лікарем, то у попередній медзаклад взагалі приходити  не треба. Якщо просто розриваєш декларацію, то заяву приймуть в реєстратурі або в головного лікаря.

Чи треба попереджати лікаря, що хочеш розірвати декларацію?

Це не обов’язково і цілком залежить від твоїх обставин та стосунків з лікарем. Наприклад, якщо ти змінюєш сімейника через те, що переїжджаєш в інше місто, можеш пояснити лікарю свої обставини, запитати про рекомендації в новому місті, перевірити, чи не треба вакцинуватися чи пройти профілактичний огляд в найближчий час. Ти також можеш пояснити своє рішення, якщо тебе щось не влаштовує в цьому медзакладі. Можливо, так ти звернеш увагу медиків на проблему і вони почнуть працювати над її вирішенням.

Чи варто говорити новому сімейнику, що в тебе підписана декларація з іншим лікарем?

Це не обов’язково і ніяким чином не впливає на процес підписання декларації.

Які документи потрібні, щоб підписати нову декларацію? 

Потрібен стандартний пакет документів: паспорт, податковий номер і свідоцтво про народження дитини, якщо обираєш лікаря для неї. Також знадобиться мобільний телефон.

Скільки разів можна змінювати сімейного лікаря? 

Ти можеш обирати лікаря стільки разів, скільки тобі знадобиться, щоби знайти свого, якому зможеш довіряти. Обмежень немає.

Чи можна підписати декларацію з кількома лікарями? 

Ні, одночасно обслуговуватися в кількох сімейників не можна. У кожного з членів твоєї сім’ї може бути свій лікар, або можна усім обслуговуватися в одного.

Чи має декларація термін дії?

Ні, декларація діє доти, доки ти не вирішиш змінити лікаря і підписати нову декларацію.

Де шукати свого лікаря?

Ти можеш шукати свого сімейника як в комунальному медзакладі, так і в приватній клініці чи обирати серед лікарів-ФОП. Про плюси, мінуси і підводні камені кожного вибору ми розповідали тут. Список усіх медзакладів і лікарів у твоєму місті можна знайти на сайті Національної служби здоров’я України (НСЗУ)

Розпитай, наскільки професійний твій майбутній лікар: чи не призначає  список із 10 препаратів при легких захворюваннях або антибіотики “про всяк випадок”, як ставиться до вакцинації, чи володіє англійською, яка є сучасною мовою медицини. Дізнайся про те, що важливо саме для тебе: як лікує конкретні хвороби, чи може приїжджати на виклики додому та/або давати поради у месенджері. Докладно про критерії можна прочитати тут та тут.

Ти можеш змінювати лікаря хоч кожен день, але чи додасть це тобі здоров’я? Суть вільного вибору в тому, щоб без примусу знайти свого лікаря, з який буде в курсі всіх нюансів твого стану і разом з тобою працюватиме над покращенням якості життя.

Матеріал підготовлено командою соціального проекту “Твій сімейний лікар”.